PSZCZOŁY BEZ GRANIC
Gminny Ośrodek Kultury w Hażlachu realizuje projekt transgraniczny VČELY BEZ HRANIC / PSZCZOŁY BEZ GRANIC z Funduszu Małych Projektów w ramach Programu Interreg Republika Czechy - Polska 2021-2027.
Projekt, to współpraca GOK-u prowadzącego Dom Przyrodnika przy wsparciu merytorycznym Koła Pszczelarzy z Hażlacha oraz Czeskiego Związku Pszczelarzy Koło Albrechtice, a jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński.
W ramach działań projektowych przy wsparciu przedstawiciela naszego czeskiego partnera pana Česlava Valoška GOK w Hażlachu przygotował grę edukacyjną o życiu pszczół „JESTEM PSZCZOŁĄ”. Do jej przygotowania przyczyniło się wiele osób. Pomysł gry zrodził się podczas wspólnego spotkania pszczelarzy polskich i czeskich w Domu Przyrodnika, koncepcję gry i jej pierwowzór przygotowała Paulina Olejniczak – Prezes Koła Pszczelarzy w Hażlachu. Nad ostatecznym efektem pracowali także Česlav Valošek, Petra Slováček Rypienová, Małgorzata Łukawska, Ewa Tomala, Cecylia Gasz-Płońska. Firma Interfon z Cieszyna przygotowała całość grafiki oraz wyprodukowała małe gry (500 szt.), a firma Laserwood PL z Ustronia wyprodukowała grę olbrzymią, przeznaczona do gry w szkołach czy plenerze.
Premiera gry miała miejsce podczas Międzynarodowej Konferencji Pszczelarskiej przebiegająca pod hasłem „Bez pszczół nie ma życia”, a realizowanej w ramach projektu.
Konferencja odbyła się 12.10.2024 r. w Hażlachu, a w jej programie znalazł się wykład dr Wiesława Londzina - eksperta ds. pszczelarstwa, autorytetu w dziedzinie pszczelich chorób oraz metod ich leczenia, Wiceprezesa Śląskiego Związku Pszczelarzy na temat „Zagrożenia współczesnego pszczelarstwa – choroby i dobrostan pszczół”. Kolejny wykład „Pszczoły i rośliny miododajne – od zielarza do pszczelarza” poprowadziły Barbara Kuchta (Dom Przyrodnika – zielarz) i Paulina Olejniczak (pszczelarz - prezes hażlaskiego koła).
Uczestnikami Konferencji byli pszczelarze z Polski i z Czech oraz zaproszeni goście. Łącznie w Konferencji wzięło udział ponad 100 osób.
Konferencja była także okazją do świętowania 50-lecia Koła Pszczelarzy w Hażlachu. Prezes Beskidzkiego Związku Pszczelarzy „BARTNIK”, w którym zrzeszone jest nasz koło, pan Piotr Biernat odznaczył zasłużonych pszczelarzy. Medal im. ks. dr Jana Dzierżona otrzymał Jan Rudol, ponad 40-letni były prezes hażlaskiego koła. Złote odznaki wręczono Stanisławowi Stańkowi oraz Janowi Tomicy, natomiast brązowe Leszkowi Wawrzyczkowi, Franciszkowi Bierskiemu, Janowi Pustówce, Markowi Grzybkowi, Sławomirowi Hanslowi, Stefanowi Nowickiemu, Jerzemu Pniokowi oraz Paulinie Olejniczak. Gratulujemy!
Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali poza egzemplarzami małych gier „Jestem Pszczołą” także wydawnictwo „Wczoraj, dziś i jutro. Jubileusz 50-lecia Koła Pszczelarskiego w Hażlachu”. Jest to rys historyczny koła przygotowany przez panią Dominikę Rychły na podstawie materiałów zaczerpniętych z kroniki Koła Pszczelarskiego w Hażlachu.
Na podstawie tego wydawnictwa oraz zapisów w kronice odbyła się także krótka rozmowa wspomnieniowa o minionych 50 latach i o planach na przyszłość. Dziękujemy uczestnikom Konferencji za aktywny udział.
Podziękowania kierujemy także do Koła Gospodyń Wiejskich Hażlach, które zadały o stronę gastronomiczną konferencji.
Temat przewodni „BEZ PSZCZÓŁ NIE MA ŻYCIA” – został tylko delikatnie rozpoczęty, bo jest tak szerokim zagadnieniem, że wystarczyłby na kilkudniowe spotkanie pszczelich pasjonatów!
Kolejnym ciekawym elementem projektu była wystawa zorganizowana przez Czeski Związek Pszczelarzy Koło Albrechtice, właśnie w ich miejscowości. Wystawa była podsumowaniem 90-lat pracy czeskich pszczelarzy. Na wystawie podziwialiśmy prace dzieci szkolnych, które w przepiękny sposób pokazały jak widzą pszczoły i ich życie. Była to też okazja do wymiany doświadczeń oraz wzajemnego poznania się pszczelarzy z obu stron Olzy.
Dzieci odwiedzające wystawę grały w grę „Jestem Pszczołą” w wersji dużej, a małe gry otrzymały do dalszego zgłębiania życia pszczół.
Ostatnim elementem projektu były nasadzenia roślin miododajnych na terenie naszej gminy. Posadzone zostały różne rośliny, w kilku miejsca – tak aby pszczoły, których ule znajdują się w pobliżu miały gdzie pozyskiwać pokarm. Posadzono drzewa i krzewy - lipy drobnolistne, lipy japońskie, mydlnice i ewodie oraz drobne kwiaty - łącznie 50 różnych egzemplarzy roślin.
Projekt dobiega końca, ale jego efekty pozostaną z nami na dłużej.